Батьки та діти: Кримінальна відповідальність Голови Комітету за зібрані кошти.

   Батьківський комітет в школах дуже схожий на суб’єкт господарювання, але  його статус не визначений ані в Податковому кодексі України, ані в Законі України «Про громадські об’єднання», відсутня така «структура» і в системі освіти, і не належить до фіскальних органів держави. При цьому за обсягами «зібраних» коштів сміливо може змагатися з регіональними органами митної або податкової служби. Хто ви, члени батьківського комітету? Елітна спільнота чи члени таємного ордену?

    Група осіб, яка утворилася на сумнівних «загальних зборах» батьків під головуванням класного керівника, систематично збирає грошові кошти з метою організації робіт та послуг в інтересах третіх осіб, зокрема школи (ремонт приміщень, організація прибирання тощо). У відповідності до чинного законодавства України особа, що надає послуги, виконує (організовує) роботи є суб’єктом підприємницької діяльності – юридична особа, фізична особа-підприємець (Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 року № 755-ІV), платником податків, зареєстрований в органах Державної фіскальної служби України, має індивідуальний податковий номер, а діяльність такого суб’єкту регламентується також Законом України «Про захист прав споживачів».

 Відповідно до норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт надання послуг, виконання робіт, отримання (повернення) коштів, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну). Положення п.11 ст.8 Закону України "Про захист прав споживачів" наголошує, що всі вимоги споживача розглядаються після пред'явлення споживачем розрахункового документа.

  Та чи беруть на себе відповідальність члени батьківського комітету за якість наданих послуг, виконаних робіт, чи видають квитанції, на що витрачаються зібрані кошти і яка частина цих коштів сплачується в якості податків і зборів, передбачених чинним податковим законодавством України?

Слід зазначити, що для послуг (робіт) - обов'язково виписується квитанція (укладається договір), в якій повинні бути відомості про:

  • - хто є виконавцем послуги (роботи);
  • -  початок роботи;
  • - кінцевий термін виконання роботи;
  • - ціну послуги (роботи) і порядок внесення плати;
  • - кількість та ціну пред'явленого вами матеріалу;
  • - гарантійний термін на послугу (роботу) тощо.
  • До відома членів батьківських комітетів у відповідності до норм

  Стаття 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачає відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності, а саме без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом, - тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.

 Положенням статті 186-5КУпАП визначена відповідальність за порушення законодавства про об'єднання громадян. Керівництво об'єднанням громадян, яке не легалізувалося у встановленому законом порядку чи якому відмовлено у легалізації, або яке примусово розпущено за рішенням суду, але продовжує діяти, а так само участь у діяльності таких об'єднань, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до ста тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

А ще існує адміністративна відповідальність за невидачу розрахункового документу (фіскального чеку, квитанції), відповідальність за використання готівкової виручки… Продовжувати? Непереконливо? Можливо.

Але чи потрібно ризикувати власною репутацією заради благополуччя сумнівних кінцевих отримувачів батьківських коштів?Адже не слід забувати і про кримінальну відповідальність, так як ст. 212 Кримінального кодексу України (КК України) категорично встановлює відповідальність за Умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов'язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, карається штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

І це ще не всі варіанти розвитку подій по відповідальності за сбір коштів. Є ще й інші закони за якими є відповідальність навіть з конфіскацією майна. Голови комітетів! Ні в якому разі не кажіть, що у вас "є всі чеки за зібрані кошти", бо цим ви тільки розвяжете руки слідчим органам вам нарахують несплачений штраф та податок на всі ці кошти, і ви будете вимушені його сплатити! Якщо у вас вже виникли такі проблеми, зверніться до нас ми допоможемо їх вирішити.